Ставка ПДВ для готелів – 7%: яких послуг стосується

UTEKA (сайт)

https://uteka.ua/ua/publication/commerce-12-nalogi-i-otchetnost-10-stavka-nds-dlya-gostinic-%E2%80%93-7-kakix-uslug-kasaetsya

Завдяки Закону від 04.11.20 р. № 962-IX ставка ПДВ для готелів знизилася до 7%. Та чи на всі послуги вона поширюється? Чи можуть платники ПДВ оподатковувати за зниженою ставкою послуги СПА, паркування, прання, користування тренажерними залами та басейнами, конференц-залами, сніданок у готелі ?

 

«…справжній готель повинен бути гостинним і допомагати клієнту, коли це потрібно.»

Артур Хейлі «Готель»

 

У столиці Малайзії Куала-Лумпур розташований найбільший готель у світі – First World Hotel. У ньому 7351 номерів.

Уявіть собі, що в цьому готелі можуть одночасно проживати 14 тисяч гостей, які на сніданок можуть з’їсти 14 тисяч смажених яєць, випити 14 тисяч філіжанок кави. А це 112 кг зерен кави лише на сніданок і 1 400 літрів води, якщо кава «американо».

А тепер спробуйте уявити собі, наскільки це «просто» прийняти таку кількість гостей, а ще й залишити їх задоволеними.

І навряд чи хтось зможе заперечити той факт, що вартість готельних послуг є далеко не останнім фактором, який на те задоволення гостя впливає. А ПДВ, як відомо, є непрямим податком, тобто таким, який гості готелів сплачують за власний рахунок, хоча й вважають часто, що це все готель отримує в ціні готельних послуг. Насправді ж суть непрямого податку в тому, що готель його не сплачує, а просто збирає з єдиною метою – віддати державі та отримати невдоволення гостей ціною на свій рахунок.

Готельний бізнес для підприємця – це бізнес зі своїми ризиками (локдаун – яскравий тому приклад), зі своїм податковим навантаженням. І щоб цей потрібний бізнес існував, влада може, наприклад, зменшити те податкове навантаження. Держава може прагнути отримати того ПДВ менше, щоб готельні послуги стали доступнішими для гостей.

 

Для яких готелів передбачено ставку ПДВ 7%

Законом від 04.11.20 р. № 962-ІХ (далі – Закон № 962) було внесено зміни до Податкового кодексу (далі – ПК) щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій. Зокрема, знижено ставку ПДВ на готельні послуги.

Згідно з абзацом сьомим пп. «в» п. 193.1 ПК ставку ПДВ в розмірі 7 % установлено за операціями з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010). Оподаткування таких операцій за ставкою 7 % відсотків буде тимчасовим до 1 січня 2023 року (п. 74 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення»).

Проте не всі, хто називає себе готелем, можуть розраховувати на таку ставку ПДВ. Є певні умови сплати ПДВ за ставкою 7 %.

Згідно зі ст. 1 Закону від 15.09.95 р. № 324/95-ВР «Про туризм» (далі — Закон № 324) готель – це підприємство будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, що складається з шести і більше номерів та надає готельні послуги з тимчасового проживання з обов’язковим обслуговуванням. Порядок встановлення категорій готелям визначається КМУ. Категорія встановлюється на 5 років.

Слід звернути увагу на те, що готель – це підприємство, тобто юридична особа. Саме з цієї причини фізособи-підприємці не зможуть отримати відповідну категорію для своїх готелів, хоча це й не забороняє називати їх готелями.

Проте норми ст. 193 та п. 74 підрозд. 2 розд. XX ПК вказують на послуги з тимчасового розміщення, що надаються не лише готелями, а й подібними засобами тимчасового розміщування. Тому можна стверджувати, що ставка ПДВ 7 % може бути застосована не лише юридичними особами – готелями, які отримали відповідну категорію, а й готелями, в яких діяльність здійснюють фізособи-підприємці, а також юридичними та фізичними особами – підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщування (проживання) у подібних до готелів засобах тимчасового розміщування. Тобто важливим фактором є не стільки назва закладу тимчасового розміщення, скільки зміст самої послуги.

 

Які готельні послуги обкладаються ПДВ за ставкою 7%

Відповідно до ст. 1 Закону № 324 готельна послуга – це дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхом надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов’язана з розміщенням та тимчасовим проживанням.

Готельна послуга складається з основних та додаткових послуг, що надаються споживачу відповідно до категорії готелю. А це вже на користь податківцям. Адже відсутність відповідної категорії у готелю вони, швидше за все, тлумачитимуть на користь того, що й послуги не є готельними.

Перелік готельних послуг деталізовано у ст. 22 Закону № 324, відповідно до якої за договором на готельне обслуговування одна сторона (готель або інший суб’єкт, що надає послуги з розміщення) зобов’язується за дорученням іншої сторони (проживаючого) надати послуги з тимчасового проживання (ночівлі) у спеціально обладнаному жилому приміщенні (номері), виконати або організувати виконання інших визначених договором на готельне обслуговування послуг, пов’язаних з тимчасовим проживанням, а проживаючий зобов’язується сплатити за ці послуги встановлену плату.

До послуг, пов’язаних з тимчасовим розміщенням, належать послуги з:

  • обслуговування жилого приміщення (номера),
  • харчування (ресторанного обслуговування),
  • збереження майна і багажу проживаючого,
  • а також інші послуги, надані залежно від категорії готелю.

Отже, спроби контролюючого органу розділити готельні послуги на ті, що пов’язані з тимчасовим розміщенням (проживанням), і ті, що пов’язані із задоволенням інших потреб (харчування, збереження майна…), приречені на невдачу (а такі спроби в них є – див. ІПК ДПСУ від 02.03.21 р. № 756/ІПК/99-00-21-03-02-06). Усі наведені вище послуги є послугами, пов’язаними з тимчасовим розміщенням.

Крім того, законодавець чітко зазначає КВЕД послуг, на які поширюється ставка ПДВ 7% — клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010.

Цей клас включає надання місць для переважно короткострокового проживання гостей і відвідувачів, зазвичай на добовій або тижневій основі. До такої діяльності входить надання упорядженого житла в гостьових кімнатах або номерах люкс, а до послуг — щоденне прибирання та заміна постільної білизни. Також можливе надання широкого переліку додаткових послуг, таких як забезпечення харчування і напоями, паркування, послуги пралень, басейнів і тренажерних залів, місць для відпочинку та розваг, а також конференц-залів і місць для проведення нарад.

Клас 55.10 включає діяльність з розміщування у:

  • готелях;
  • курортних готелях;
  • готелях класу люкс;
  • мотелях.

Отже, ставка ПДВ у розмірі 7% застосовується й до зазначених вище послуг. Водночас зрозуміло, що контролюючим органом може бути поставлено під сумнів ту чи іншу послугу, до якої готелем застосовано ставку 7%. Мета проста: якщо ця послуга оподатковується не за ставкою 7%, то вона оподатковуватиметься за повною ставкою, тобто 20%. А це, своєю чергою, означатиме донарахування готелю ПДВ у розмірі різниці між повною ставкою ПДВ та ставкою 7%. І як же їм, податківцям, не спокуситися на таке?

Щоб не спокушати контролюючий орган, варто описувати надані послуги у відповідних договорах, актах, рахунках тощо «якнайближче» до переліку послуг, наведеного у класі 55.10 групи 55 КВЕД ДК 009:2010. Тим більше, що сам законодавець прямо зазначив цей клас, як відповідний критерій для вказаної ставки ПДВ і в ст. 193, і в п. 74 підрозд. 2 розд XX. Тож апелювання до зазначених норм може надати істотних переваг у спорі з контролюючим органом.

 

З якого періоду діє ставка 7% для готелів

Закон № 962, яким було внесено відповідні зміни до ПК, набув чинності із дня, що настав за днем його опублікування. Опублікований він був 22.12.20 р. (у газеті «Голос України» № 237).

Проте пункти, якими було запроваджено ставку ПДВ 7% на зазначені послуги (п. 8 та абзац шостий п. 12 розд. I Закону № 962), набули чинності з першого дня місяця, що настав за місяцем опублікування Закону № 962, тобто з 1 січня 2021 року.

Тому, якщо власник готельного бізнесу «проґавив» цей Закон та помилково нараховував ПДВ у січні – лютому за ставкою 20 %, то саме час згадати про розрахунок коригування.

Законодавець пообіцяв знижену ставку ПДВ для «готельєрів» рівно на два роки: до 1 січня 2023 року. Тобто різниця у ставках ПДВ 20% і 7% – це знижка гостям готелів у розмірі 13%, «подарована» їм державою аж на два роки. Така собі дисконтна картка від законодавця.

 

Висновок

На переконання податківців, якщо харчування (сніданки) не є складовою частиною послуг із тимчасового розміщування (проживання), то постачання такого харчування (сніданків) клієнту розглядається як окрема операція, яка оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.

Операції з постачання додаткових послуг клієнту (у т. ч. послуг СПА, паркування, прання, користування тренажерними залами та басейнами, конференц-залами, місцями для проведення нарад та відпочинку тощо) оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %, незалежно від того, є такий клієнт отримувачем послуг із тимчасового розміщування (проживання), чи ні (ІПК ДПСУ від 02.03.21 р. № 756/ІПК/99-00-21-03-02-06). З чим ми не можемо погодитися (наші аргументи див. вище).