EXPERTUS. Головбух
Питання: ТОВ на ЗС за 2024 р. розподілило прибуток компанії. Один із засновників – юридична особа, резидент Румунії.
В протоколі вказали, що сума нарахованих дивідендів нерезиденту складає 2 160 302,96 грн. Визначили, що сума дивідендів, підлягає виплаті нерезиденту після утримання податків і зборів, а саме: податку на доходи при виплаті дивідендів розмірі 10% відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Румунії про уникнення подвійного оподаткування у сумі 216 030,30 грн.; та військового збору у розмірі 5% – у сумі 108 015,15 грн.
Банк пару років погоджував цей протокол і зараз дав дозвіл платити, але виявилося, що ВЗ платити не потрібно і то була помилка.
Питання: які ризики несе компанія, якщо утримає ВЗ і сплатить нерезиденту менше?
Відповідь: Відповідно до ст.116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право зокрема брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди). Аналогічно це право складає частину корпоративних прав, передбачених ст.961 ЦК України, відповідно до якої права учасників юридичних осіб (корпоративні права) – це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та установчих документів товариства. Ці права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об’єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи.
Учасники (засновники, акціонери, пайовики) юридичної особи мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом, зокрема брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди), якщо така юридична особа має на меті одержання прибутку.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII (далі – Закон про ТОВ) виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток.
Виплата дивідендів здійснюється у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття рішення про їх виплату, якщо інший строк не встановлений статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників.
Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, рахунок 67 «Розрахунки з учасниками» призначено для узагальнення інформації про розрахунки з учасниками та засновниками підприємства, що пов’язані з розподілом власного капіталу (дивіденди, повернення часток тощо).
При цьому для обліку розрахунків за нарахованими дивідендами призначений субрахунок 671.
Рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» призначений для узагальнення інформації про наявність та рух нерозподіленого прибутку або непокритого збитку підприємства за поточний та минулі роки, а також використання прибутку у звітному році . Це пасивний рахунок, що відображає фінансовий результат компанії.
Основні субрахунки рахунку 44:
441 «Прибуток нерозподілений»: кредитове сальдо – це прибуток, що залишився після оподаткування та розподілу.
442 «Непокриті збитки»: дебетове сальдо показує суму збитків, які ще не були покриті.
443 «Прибуток, використаний у звітному періоді»: відображається використання прибутку (наприклад, для нарахування дивідендів) протягом року.
За Кт 441 та Дт 79 відображається чистий прибуток за рік.
За Дт 443 та Кт 671 нараховуються дивіденди.
Іншими словами положеннями наведеної Інструкції можна обґрунтувати, що нерозподілений прибуток і є тим джерелом, за рахунок якого здійснюється виплата дивідендів учасникам.
Отже, виплата дивідендів відбувається за рахунок нерозподіленого прибутку, сформованого раніше за рахунок чистого прибутку, отриманого ТОВ, та з якого вже сплачений податок на прибуток, а тому претензій у контролюючого органу щодо того, що ТОВ занизило базу оподаткування податком на прибуток за рахунок сплаченого ВЗ виникати не повинно.
А от щодо учасника ТОВ – нерезидента слід врахувати, що він отримав дивідендів менше, ніж повинен був отримати, якби ВЗ не був утриманий. Такий нерезидентом може пред’явити ТОВ претензію на недоплачену суму. Очевидно це й усі ризики для ТОВ у цій ситуації. Ну хіба ще репутаційні, але то вже за межами права і обліку.
О.Єфімов,
Старший партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов, Брожко та партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри приватного права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді