ГРАНТИ: суть, види для цілей оподаткування

Онлайн видання “UTEKA”, 26 червня 2024

Як інформує Мінекономіки, кількість грантів, наданих бізнесу у період воєнного стану, значно зросла. Гранти – це найпоширеніша форма фінансування проєктів донорськими організаціями.

Існують різні грантові програми, фінансування надходить як від держави, так і від приватних юросіб та міжнародних організацій, урядів країн-донорів.

Бухгалтеру, щоб розібратися в обліку та податкових наслідках отримання гранту, важливо розуміти суть цього терміна, а також знати, які є різновиди грантів.

Загальна суть поняття «грант»

Гранти (від англ. grant – дар, пожертвування) – це ресурси, що надаються у формі майна, робіт і послуг; коштів у національній чи іноземній валюті з повним або частковим фінансуванням приватними, корпоративними, суспільними, урядовими та міжнародними грантодавцями на безвідкличній (безповоротній) та безоплатній основі представникам органів влади та місцевого самоврядування, мікро-, малого та середнього бізнесу, громадського сектору та приватним особам на реалізацію цільових проєктів та заходів організаційного розвитку.

Коло тих, хто надає гранти, і тих, хто їх отримує, законодавчо не обмежено.

Слово «грант» є досить поширеним у використанні. Зазвичай грантами називають певну фінансову допомогу, яка надається для реалізації тих чи інших проєктів. За допомогою грантів здійснюється необхідна підтримка проєктів, котрі не є прибутковими, але відіграють важливу роль у розвитку суспільства, міста або навчального закладу тощо. Діяльність, що не отримує адекватного фінансування з боку держави, також може бути підтримана за допомогою грантів. Наприклад, некомерційні організації, що існують в країні, часто опираються на гранти як на основне або навіть єдине джерело свого доходу (ці кошти необхідні їм для оплати приміщення і техніки, праці співробітників).

 

Яке визначення гранту використовують податківці?

Посилаючись на практику застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції, контролери трактують термін «грант» таким чином.

Грант – це одноразова безповоротна цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення (як правило, з власних коштів та майна) громадянами і юробами, у тому числі іноземцями, а також міжнародними організаціями для проведення наукових досліджень, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, вжиття заходів екологічної безпеки та ліквідації наслідків екологічних катастроф, виконання творчих робіт, видання творів художньої, наукової, освітньої, образотворчої, медичної та іншої літератури тощо (див., зокрема, новину ГУ ДПС в Одеській області https://od.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-715738.html).

Основними ознаками грантів, які дозволяють їм називатися такими, є:

  • цільовий характер надання. Гранти виділяють на реалізацію якоїсь мети, а не просто як нецільову допомогу;
  • мають характер допомоги. Тобто гранти є необхідними для реалізації певного проєкту, який сам по собі, не маючи внутрішніх джерел фінансування, без допомоги не може бути реалізованим;
  • надання для зміцнення інституційної, організаційної та фінансової спроможності реципієнта. Грант потрібен для того, щоб його отримувач міг існувати та реалізовувати свої задачі;
  • надання для реалізації конкретного проєкту задля досягнення економічного, соціального та екологічного ефекту. Перекликається з першою ознакою, а саме цільовим характером надання. Проте йдеться не про ціль існування реципієнта, а про конкретну ціль його діяльності;
  • надання у грошовій або натуральній формі. Йдеться про конкретні ресурси, необхідні для реалізації проєкту;
  • безоплатність та безповоротність. За отриманий грант не потрібно платити і його не треба повертати;
  • безвідкличність. Після прийняття донором рішення про надання гранту та після такого надання донор не вимагатиме його повернення. У більшості випадків. Хоча тут існують винятки. Наприклад, у деяких випадках невиконання певних дій, пов’язаних з отриманим грантом, може бути підставою для вимоги його повернути.

Повна версія статті тут: https://uteka.ua/publication/biblioteka-balance-29-publikacii-biblioteka-balans-123-granty-sut-vidy-dlya-celej-nalogooblozheniya