Цифровий контент і цифрові послуги: поняття, вимоги, відповідальність

“Фінансовий директор компанії”, 02/2024, лютий. 

ВАЖЛИВО У СТАТТІ:

Про що йдеться в Законі України «Про цифровий контент та цифрові послуги» від 10.08.2023 р. № 3321-IX?

Які вимоги установлює цей Закон щодо відповідності цифрового контенту та/або цифрової послуги?

Про яку якість та відповідальність цифрового контенту та цифрових послуг ідеться?

Continue reading »

Збільшення статутного капіталу ТОВ за рахунок товарної заборгованості

EXPERTUS. Головбух

Питання: ТОВ заборгувало нерезиденту (Молдова) товар, за який внесена попередня оплата до лютого 2022 року. Товар поставити не має можливості, повернення передплати наразі заборонено.

Нерезидент звернувся до ТОВ з пропозицією увійти в склад учасників товариства і внести товарну заборгованість у якості внеску.

Чи можливо це?

Які податкові наслідки?

Continue reading »

Міжнародна допомога: хто є хто…

EXPERTUS. Головбух

Питання: Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фін. допомогу Військовій адміністрації в одному з міст України на закупівлю брикетувальника.

В межах тристороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації (бенефіціар) перераховує напряму допомогу Постачальнику брикетувальника (укр. фірма), фінансування здійснюється в євро, але з посиланням на договір поставки, який укладено окремо між військовою адміністрацією та постачальником – у гривнях.

Запитання:

  1. Чи не порушує Постачальник вимогу Нацбанку України щодо розрахунків/оплати поставок по території України тільки в гривні, оскільки фактично поставка на території України, а оплата заходить у валюті?
  2. Хто в цьому випадку повинен задекларувати допомогу і здійснити нарахування і сплату податку на прибуток з такої операції: Військова адміністрація (бенефіціар) чи Постачальник товару (так як він безпосередньо отримує кошти напряму).
  3. Також питання щодо валютного контролю валюти в банку та податковій. Чи достатньо такого договору, щоб валютний контроль в 180 днів був закритий?

Завчасно дякую за допомогу?

Continue reading »

Інтернет-розрахунки і РРО. Як спростувати аргументи податківців

“Фінансовий директор компанії”, 01/2024, січень. 

Люди дедалі частіше «переселяються» у віртуальне життя, «живуть» в інтернеті. Там купують те, що їм потрібно або хочеться, там оплачують — гроші до рук навіть не потрапляють, вони приходять у вигляді зарплати чи інших доходів на банківський рахунок і так само опиняються у продавця. А оті податківці, які прагнуть усе контролювати, намагаються в те віртуальне життя втрутитися зі своїми контрольними важелями із реального життя. Одним із таких прикладів є намагання реальні РРО і фіскальні чеки застосовувати в тій сфері, де реальні гроші не «ходять».

Звісно, щодо цього виникають конфлікти. Один із них розглянемо на прикладі, коли податківці вимагають застосування РРО в сфері безготівкових розрахунків під час участі в азартних іграх в інтернеті. І це лише на прикладі зазначеної діяльності, хоча аналогічні спори можуть виникати, наприклад, у торговельних мережах чи на АЗС, де покупці створюють власний віртуальний кабінет і акумулюють там кошти, у сфері інтернет-торгівлі тощо… Адже при «заведенні» коштів у віртуальний кабінет податківці так само можуть вимагати застосування РРО/ПРРО.
Continue reading »

ПДВ-наслідки від розірвання договору оренди

EXPERTUS. Головбух

Питання: Ми приватне (приватно-орендне) сільськогосподарське підприємство (П(ПО)СП) – орендодавці, а ТОВ орендар. Дуже Прошу допомогти з бухпроводками.

ТОВ взяло в оренду землю з розрахунками з листопада по листопад наступного року. Заплатило з листопада 22 року по травень 23 року суму, наприклад 100 000 грн, з якої сплачено ПДВ зобов’язання, на що оформлено ПДВ накладні.

У вересні 2023 року ТОВ заявило, що підписує акт тільки на третю частину площі, так як використовував тільки в такому розмірі, а різницю вимагає повернути назад.

Керівник акт підписав і вимогу погодив.

Питання: Чи можу я в податкову подати компенсаційну з ПДВ? За 22 рік провела сплату як надання послуг.

Згідно з договором оплата проводиться 2 рази, перший до 30 листопада, але розтягнули до травня 23 року, оплатили перший внесок. У договорі площі не змінювали, у вересні підписали акт на меншу площу, повертати кошти необхідно частково за 22 рік і все за 23 рік.

22000 за 2022 рік і 1 300 000 за 23 рік?

Continue reading »

Франчайзинг або комерційна концесія

EXPERTUS. Головбух

Питання: ФОП 2-ї групи платник ЄП надає неліцензійні інші освітні послуги дітям. Як Фізична особа – отримала Свідоцтво на торговельну марку для надання неліцензійних інших освітніх послуг дітям дошкільного та шкільного віку. На даному етапі, має бажання укладати Договори комерційної концесії з іншими ФОПами і отримувати за користування паушальний внесок та інші платежі – роялті. Однак, роялті не включаються в доходи ФОПа. Для того, щоб контрагенти не утримували із сум роялті і не сплачували ПДФО-18% і ВЗ-1,5% питання:

1) Чи може ФОП, як фізособа – власник торговельної марки зареєструвати ТОВ-платника ЄП 3-ї гр. і від імені ТОВ (одноосібний учасник) укладати Договір комерційної концесії і отриманий паушальний внесок та інші платежі включати у доходи ТОВ, та оподатковувати їх за ставкою 5%?

2) Або яким іншим способом можна організувати свою діяльність та по франшизі з метою зменшення податкового навантаження?

Continue reading »

Арбітражний керуючий як сторона договору

EXPERTUS. Головбух

Питання: Наше підприємство планує укласти договір про оренду приміщень. Другою стороною (якій платитимемо орендну плату) виступає арбітражний керуючий, але виступає як ліквідатор за рішенням суду.

Орендна плата надходитиме на розрахунковий рахунок арбітражного керуючого.

Чи потрібно нам при оплаті відповідно до п.178.5 ПКУ вимагати від арбітражного керуючого копії довідки про взяття на податковий облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність?

Арбітражний керуючий, стверджує, що він виступає як ліквідатор, він не є платником податків і вставати на податковий облік не зобов’язаний.

Чи потрібно у додатку 4-ДФ за ІПН арбітражного керуючого показувати виплату орендної плати за договором оренди з ФОП, що надходили на рахунок арбітражного керуючого.

Прошу дати роз’яснення щодо цього питання з посиланням на законодавство.

Continue reading »

Інтернет-магазин як нематеріальний актив

EXPERTUS. Головбух

Питання: ФОП єдиний податок 2 група передає іншому ФОП єдиний податок 2 група безоплатно розробку інтернет-магазину (нематеріальний актив-сайт).

Яка форма договору повинна супроводжувати дану операцію? Чи включається вартість (нематеріальний актив-сайт) в загальний обсяг доходу фізичної особи підприємця?

ФОП 2 отримав права на сайт від ФОП 1, тобто ФОП 1 безоплатно надав розроблений сайт (інтернет магазин), за яким працював раніше сам.

Continue reading »

Відповідальність ФОПа, майнова

EXPERTUS. Головбух

Питання: ФОП загальна система має у власності спецтехніку (кран Q50 та екскаватор GCB), яку використовує в своїй діяльності. Цю техніку він хоче здавати в оренду ТОВ, де засновник і керівник – це той самий ФОП. Тобто одна і таж особа від себе як ФОПа хоче здавати техніку ТОВ, де вона є власником.

Чи буде це порушенням?

Якщо ФОП несе матеріальну відповідальність, то чи техніка, яку він передав в оренду теж може підлягати вилученню, в разі арешту майна?

Continue reading »

Оренда частини нерухомості спрощенця

EXPERTUS. Головбух

Питання: Чи може фізособа – власник (ФОП 2-ї гр. спрощенець) нежитлової нерухомості загальною площею 1300 м.кв. частину цієї площі 800 м.кв. передати по договору позички (безкоштовному) ФОПу 3-ї групи, який у подальшому буде здавати цю площу ТОВці; а іншу частину нерухомості (500кв.м) власник буде звати як ФОП – ФОПу 2-ї групи, сплачуючи при цьому фіксований єдиний податок (перед цим додавши собі відповідний КВЕД для такої діяльності). При чому ці частини – це частини одного фізичного приміщення (складу)?

Continue reading »