Проценти на позику

EXPERTUS. Головбух

Питання: ТОВ (платник податку на прибуток на загальних підставах) брало позику (відсоткову) у фінансової компанії (наразі втратила статус фінансової компанії) і наразі нараховуються відсотки за користування позикою.

ТОВ хоче написати листа на призупинення нарахування % на певний період часу. Чи може колишня фінансова компанія призупинити нарахування % та чи не виникне, якихось податкових ризиків в даній ситуації для обох компаній? 

Continue reading »

Додатковий капітал: нюанси

EXPERTUS. Головбух

Питання: Якщо підприємство за загальній системі оподаткування, та буде вносити додаткові внески за рішення учасників без збільшення статутного капіталу, чи не оподатковуються такі дії?

У статуті прописано, саме так:

7.5. Товариство має право, у відповідності до рішення загальних зборів Учасників (Учасника), здійснювати формування додаткових капіталів (фондів).

7.5.1. Додаткові капітали (фонди) Товариства можуть сформуватись Учасниками Товариства на визначений час та/або на поворотній основі. Порядок, періодичність та умови здійснення внесків до додаткового капіталу визначаються рішенням Загальних зборів Учасників Товариства.

7.5.2. Додатковий капітал Товариства формується з суми дооцінки необоротних активів, вартість безоплатно отриманих Товариством від інших юридичних і фізичних осіб необоротних активів, а також внесків до додаткового капіталу, здійснених Учасниками (Учасником) Товариства.

7.5.3. Внески Учасників (Учасника) до додаткового капіталу Товариства здійснюються за рішеннями Загальних зборів Учасників у грошовій формі або негрошовій формі (шляхом передання рухомого та/або нерухомого майна, майнових прав, цінних паперів, тощо).

7.5.4. Внесок Учасників (Учасника) до додаткового капіталу не впливає на розмір статутного капіталу Товариства та розмір частки Учасника у статутному капіталі Товариства.

Continue reading »

Ще варіанти повернення майна учаснику ТОВ…

EXPERTUS. Головбух

Питання: ТОВ загальна система, не платник ПДВ, оборот більше 40 млн грн, застосовують податкові різниці. Входить до групи компаній. Материнська компанія – це Німеччина.

ТОВ в Україні має власне та отримане у тимчасове користування комп’ютерне обладнання для надання Замовнику нерезиденту в Німеччину послуг з ІТ програмування.

Перед процесом ліквідації ТОВ в Україні, планують передати власне і тимчасово отримане компанією обладнання в Ірландію але без вивозу з України: передати різним ФОПам (субпідрядникам), які співпрацюють з ТОВ Ірландським з цієї групи компаній.

Запитання:

  1. Як це можна оформити? Тристороннім договором і актом приймання передачі, де покупець ТОВ з групи компаній в Ірландії, а точки доставки, отримувачі різні адреси ФОПів в Україні?
  2. Які є ризики у ТОВ в Україні? Лише якщо буде перевищення цього продажу понад 1 млн по Україні? (бо отримувачі місце поставки в Україні) і буде обов’язок зареєструватися платником ПДВ?
  3. Різниць у ТОВ Українського не має бути на таку операцію?
  4. Додаткового блага у ФОП теж не виникає?
  5. Як щодо Ірландського ТОВ – чи є ризик представництва?

Continue reading »

Повернення майна учаснику ТОВ – нерезиденту

EXPERTUS. Головбух

Питання: ТОВ планує ліквідацію, розглядаємо варіанти як передати майно або засновнику в Німеччину, та чи можна передати це майно в Німеччину і за вказівкою засновника або відправити це майно за кордон в іншу країну (пов’язаній юридичній особі) або передати в Україні ФОПам субпідрядникам нерезидента щодо послуг.

ТОВ загальна система, не платник ПДВ:

  • Чи можна здійснити передачу комп’ютерної техніки від ТОВ до нерезидента (пов’язані в групі компаній), не вивозячи комп’ютерну техніку з України?
  • Передати різним ФОПам в Україні за вказівкою покупця нерезидента?
  • Чи можна безкоштовно надати комп’ютерне обладнання нерезиденту щоб передати це обладнання в Україні різним ФОПам?
  • Чи можна повернути комп’ютерне обладнання в Німеччину (засновнику) і не вивозити з України і передати це ФОПам різним в Україні?
  • Як оформити таку передачу тристороннім договором?

Continue reading »

Вихід учасника з ТОВ: нюанси розрахунків

EXPERTUS. Головбух

Питання: Підкажіть, якщо в ТОВ 2 засновники, і один хоче вийти з Засновників.

  • Який алгоритм виведення?
  • Від заснування ТОВ на 44 рахунку назбирався нерозподілений прибуток, по Статуту розподіл 50/50, чи буде порушенням якщо Засновники домовляться про певну суму, але вона не буде 50% від суми накопиченої на 44рахунку?
  • Як правильно виплатити дивіденди без зауважень ДФС та юридично вірно?

Continue reading »

Авто – дружині, кредит – на чоловіка… Наслідки…

EXPERTUS. Головбух

Питання: Підприємство здійснює продаж нових автомобілів . Клієнт фізична особа хоче придбати автомобіль. Розглядає купівлю частково в кредит. І хоче, щоб автомобіль був оформлений на дружину. Тобто на нього банк видає кредит 60% вартості, 40% він вносить на наш розрахунковий рахунок, а оформити автомобіль хоче на дружину. Як бути в цій ситуації, договір тристоронній.

Чи не буде виникати в дружини додаткове благо, яке оподатковується податком?

Якщо так, то ми виступаємо податковим агентом?

Якщо ні, як ми повинні підтвердити і чи повинні їх ступінь споріднення?

Continue reading »

Учасник ТОВ помер: деякі наслідки

EXPERTUS. Головбух

Питання: У Товаристві 3 учасника. Один з них помер. Які правильні дії Товариства?

1- як правильно перерозподілити % , якщо

учасник 1 – 50,58%

учасник 2 – 24,13 %

Учасник 3 – 25,29 % – помер

2- на депозитний рахунок померлого яка сума переводиться:

– Дивіденди за останній рік (а якщо він помер в середині року ?)

– Номінальна вартість його відсотків в Статутному капіталі?

– Вартість частки після оцінки Товариства на момент смерті?

– Вартість частки після оцінки Товариства на момент смерті + Номінальна вартість його відсотків в Статутному капіталі?

ТОВ на загальній системі.

Continue reading »

Виключення учасника ТОВ

EXPERTUS. Головбух

Питання: Засновник Товариства викупив частку іншого засновника, внесено зміни держреєстратором. Нам ще щось в податкову потрібно подати?

Після внесення цих змін залишається 2 засновники. Один з них помер. На спадщину жодного спадкоємця протягом строку, визначеного в статуті не заявилося. Його будемо пробувати виключати із числа засновників. Його частка 30%, розмір внеску 47000 грн. Якщо вдасться виключити, що робити з його часткою – внеском до статутного капіталу та нерозподіленим прибутком?

Після проведення всіх попередніх дій у Товариства буде 1 засновник. Найбільшим (93%) покупцем продукції Товариства виступає іноземна компанія (Литва). І в цій компанії і в нашій буде спільний засновник (резидент Литви), який володіє в двох компаніях 100% капіталу. Які податкові наслідки і обмеження?

Continue reading »

Коли дебітор – ФОП з нюансами…

EXPERTUS. Головбух

Питання:

  1. У юридичної особи – резидента, з 2020 року обліковується дебіторська заборгованість за поставлений товар на ФОП. ФОП не платить, на вимоги не відповідає, станом на 31.12.23 по безкоштовній інформації с реєстрів було визначено, що він припинив діяльність як ФОП.

У зв’язку із ковідом та військовим станом перебіг позовної давності призупинений, тому списати борг в 2023 року, за цією ознакою нема можливості.

Але немає ФОПа, а існує фізична особа, яка була і є нероздільною з ФОП.

Питання, чи є така фізична особа відповідальною за свої борги які вона набула в статус ФОП?

Які існують варіанти списання такого боргу у разі якщо кошти все таки не будуть сплачені?

Яка процедура такого списання, проводки, документальне оформлення, відображення у звітності?

 

  1. У юридичної особи – резидента, з 2020 року обліковується дебіторська заборгованість за поставлений товар на ФОП, але ця фізична особа померла в 2021 році. Про факт смерті ми дізнались наприкінці 2022 року, тому подавати будь які заяви на відшкодування боргу через нотаріуса вже було запізно.

Але у померлої фізичної особи були спадкоємці. Чи отримали вони спадщину чи ні нам – юридичній особі, достеменно невідомо.

Чи будуть спадкоємці відповідальними перед підприємством за борги померлого?

Якщо так, то як нам діяти далі?

Якщо ні, то як списати такий борг з мінімальними наслідками для підприємства (мається на увазі щоб не платити «зайві» податки)?

Які документи необхідно оформити? Як відобразити у звітності ?

Continue reading »