Форс-мажор під час війни Засвідчення, податки, судова практика

“Фінансовий директор компанії”, 07-08/2024, липень-серпень. 

На сайті Президента України 24 лютого 2022 року з’явився Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до ст. 1 якого воєнний стан уведено з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Потім воєнний стан періодично продовжувався і на сьогодні він ще не закінчився.

Continue reading »

Оплата через Fondy: чи не порушуються валютні правила?

Онлайн видання “UTEKA”, 17 червня 2024

Останнім часом ми отримуємо багато запитань щодо використання платіжних шлюзів у разі роботи з нерезидентами. Зокрема, чи можна використовувати для отримання оплати від нерезидентів платіжний шлюз Fondy? Кошти в гривнях надходять на рахунок в банку. Чи не є це порушенням валютних правил?

Тож дамо відповіді на ці запитання та проаналізуємо ризики.

Continue reading »

Продаж електроенергії орендарям

EXPERTUS. Головбух

Питання: ТОВ платник єдиного податку третьої групи здає приміщення в оренду для ФОПа загальносистемника та ФОПа платника єдиного податку. ТОВ планує встановити в даному приміщенні сонячні батареї, щоб забезпечити це приміщення електроенергією.

Чи має ТОВ право на таку діяльність, перебуваючи на єдиному податку?

І чи не виникне в податкової підстава анулювати спрощену систему оподаткування для цього ТОВ на підставі ведення діяльності з реалізації підакцизного товару – електроенергії для своїх орендарів?

Уточнення: при використанні сонячних панелей для власних потреб, операції з «виробництва та продажу підакцизних товарів» не виникає?
Continue reading »

Виробництво БПЛА: організація діяльності та оподаткування

EXPERTUS. Головбух

Є така думка: усі події – нейтральні, а ми вже самі «нагороджуємо» їх статусом позитивних чи негативних. І обидва статуси є виправданими. От, наприклад, повномасштабне вторгнення російської орди в Україну принесло багатьом людям горе. А з іншого боку в соцмережах багато фото та відео українських біженців, які подорожують країнами Європи. І багато з цих біженців навіть гадки не мали про те, щоб побачити Іспанію, Францію, Швейцарію, Португалію…, попрацювати в Австрії чи Німеччині за євро…

Ті, хто бізнесом займається, мають певні труднощі: і кадрові, і енергетичні (перебої зі світлом)… Це – мінус. Проте є багато нових видів діяльності, до яких без війни ми ще довго йшли би та навряд чи багато з нас дійшли би до того.

Одним з таких видів діяльності є виробництво безпілотних літальних апаратів – БПЛА. Про них і поговоримо.

Continue reading »

ГРАНТИ: суть, види для цілей оподаткування

Онлайн видання “UTEKA”, 26 червня 2024

Як інформує Мінекономіки, кількість грантів, наданих бізнесу у період воєнного стану, значно зросла. Гранти – це найпоширеніша форма фінансування проєктів донорськими організаціями.

Існують різні грантові програми, фінансування надходить як від держави, так і від приватних юросіб та міжнародних організацій, урядів країн-донорів.

Бухгалтеру, щоб розібратися в обліку та податкових наслідках отримання гранту, важливо розуміти суть цього терміна, а також знати, які є різновиди грантів. Continue reading »

Корпоративні права у подарунок

EXPERTUS. Головбух

Питання: Підкажіть, будь ласка, якщо підприємство на єдиному податку, отримує в подарунок частку в статутному капіталі іншого підприємства на загальній системі, то єдинник показує це як дохід? І чи потрібно сплачувати єдиний податок? Continue reading »

ФОП надає послуги за межами України

EXPERTUS. Головбух

Питання: ФОП – 3-я група єдиного податку за ставкою 5% надавав посередницькі послуги протягом 2018-2020 рр. за кордоном за валюту, яку отримував готівкою і не вказав у своєму звіті.

Яка відповідальність може бути за ці дії (єдиний податок, валютні операції, РРО).

Чи будуть акти наданих послуг для німецької фірми підтвердженням надання їй послуг, тобто можливістю включення у витрати?

Continue reading »

Збільшення номіналу акцій: способи

EXPERTUS. Головбух

Питання: Загальними зборами Приватного акціонерного товариства в березні 2024 прийнято рішення збільшити статутний капітал шляхом збільшення номінальної вартості акцій згідно зі ст.156 ЗУ «Про акціонерні товариства».

Відповідно до умов Рішення про емісію акцій без здійснення публічної пропозиції, підписується в серпні договір купівлі-продажу акцій (які збільшилися у вартості), з тим же акціонером, який і володів акціями раніше.

Згідно з умовами договору перераховуються кошти в серпні місяці.

Який алгоритм дій підприємства щодо зміни статуту и реєстраційних документів?

Коли збільшувати статутний капітал?

Continue reading »

“Переплачені” дивіденди: відповідальність

EXPERTUS. Головбух

Питання: Читаю консультацію в базі і побачила таку фразу: «Якщо посадова особа обдурила учасників ТОВ/ТДВ про фінансовий стан компанії, це призвело до неправомірної виплати дивідендів, така особа несе солідарну з учасниками відповідальність щодо повернення дивідендів компанії (ч. 5 ст. 26 Закону № 2275)».

Таке питання: якщо бухгалтер невірно нарахує дивіденди, якщо помилки в бухгалтерському обліку і т.д. і сума дивідендів буде завищена (але ж податки сплачені при виплаті), то чим це загрожує засновнику і підприємству?

Що це за солідарна відповідальність?

Цікавить для ситуації ТОВ платник на прибуток з ПДВ, засновник один (українець)?

Continue reading »

Дата виконання субпідрядних робіт

EXPERTUS. Головбух

Питання: як бути в цій ситуації, коли роботи на об’єкті будівництва здані замовнику та отримано оплату, але з підрядником акт закритий пізніше, тобто і іншому податковому періоді.

Питання з собівартістю?

Continue reading »