Збільшення податкового навантаження: зміни за Законом № 4015

Головний бухгалтер медичного закладу. № 12 / 2024, грудень

У суботу 30 листопада 2024 року з другої спроби (перша вчинена 28 листопада) опубліковано Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 р. № 4015-IX (далі — Закон № 4015). Згідно з п. 1 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Отже, чинним він є з неділі 1 грудня. Проте не щодо усіх змін.

Continue reading »

Компенсація витрат на генератор орендарями: правовий аспект та ризики

Онлайн видання “UTEKA”, 24 жовтня 2024

Для початку про типову, на жаль, ситуацію в Україні.

Черговий обстріл критичної інфраструктури змусив орендодавця попіклуватися про альтернативні джерела електричної енергії для своїх орендарів. Адже на сьогодні оренда офісних, складських, виробничих приміщень без електропостачання стає майже непотрібною. Орендодавець вирішив придбати генератор, або сонячну електростанцію (далі – СЕС), або ж навіть вітрову (далі – ВЕС), щоб у такий спосіб забезпечити орендарів електроенергією самостійно. Але ж забезпечити електроенергією за компенсацію, як не називай, по суті, означає продати її… Чи все ж це не є продажем? Чи має право орендодавець так вчиняти?

Тобто орендодавець, використовуючи свій власний генератор, СЕС чи ВЕС, фактично виробляє для потреб орендарів електричну енергію (або ж забезпечує освітлення та функціонування електромережі у приміщеннях, якими користуються орендарі). При цьому в договорах оренди є умова про «компенсацію витрат на забезпечення роботи електрогенератора». Про цю компенсацію й поговоримо у статті.

Continue reading »

Оренда по довіреності

EXPERTUS. Головбух

Питання: Чи можна по нотаріально завіреній довіреності виплатити орендну плату іншій особі аніж вказано в угоді оренди?

ТОВ орендує земельну ділянку у фізичної особи але по довіреності орендну плату отримує інша фізична особа?

Як закрити нарахування на одного контрагента, коли оплата здійснена на іншого?

Як це відображається у об’єднаному звіті?

Continue reading »

Примусовий продаж частки ТОВ

EXPERTUS. Головбух

Питання: Нові учасники ТОВ викупили частку в статутному капіталі – 34% на аукціоні. Документи ніякі нам не надавали.

Як ми їх повинні оформити та які строки?

ТОВ на загальній системі. Статут не містить строку, протягом якого це потрібно зробити.

Та чи є штрафи?

Continue reading »

Турагент і туроператор: нюанси відносин

EXPERTUS. Головбух

Питання: Турагент має право працювати без ліцензії, так як він перепродає туристичні послуги. Турагент – ФОП на 3 групі ЄП хоче купити у нерезидента тур і перепродати його резиденту. Тобто купує за валюту, а продає за гривні.

  1. Чи можна в принципі так робити, чи не порушуємо ми валютне законодавство або умови перебування на ЄП?
  2. Чи є на сьогодні обмеження щодо купівлі валюти та сплати нерезиденту для тур. агентів??

Continue reading »

Україна – Німеччина: подвійне оподаткування

EXPERTUS. Головбух

Питання: у 2023 році людина знаходилась в Німеччині але віддалено працювала на українську компанію, отримувала зарплату і, відповідно, з неї вираховували податки за українським законодавством. В цьому році виявилось, що вона знаходилася на території Німеччини більше 183 днів і за німецьким законодавством стала податковим резидентом Німеччини, і з її української зарплати стягнули ще й німецький ПДФО.

Підкажіть будь ласка чи має право ця особа на перерахунок ПДФО?

Чи уникнути подвійного оподаткування неможливо?

Continue reading »

Власна сонячна електростанція: ліцензії, податки…

EXPERTUS. Головбух

Питання: . Підприємство (ПрАТ, загальна система, платник ПДВ, використовує податкові різниці) монтуватиме на власних дахах сонячні панелі, отриману електроенергію використовуватиме для власної виробничої та господарської діяльності. Надлишок електроенергії планується «продавати або передавати на зберігання» енергетичній компанії.

Питання :

Чи треба нашому підприємству оформлювати ліцензію на продаж електроенергії, якщо планується взаємозалік між організаціями?

Чи потрібно добавляти КВЕД?

Continue reading »

Платежі в ЗЕД

EXPERTUS. Головбух

Питання: Компанія юридична особа платник податків на загальних підставах (податок на прибуток) та платник ПДВ резидент України, уклала контракт з резидентом Китаю, виробником товару. Для оплати китайський резидент надає довідку з банківськими реквізитами відритими через систему Alibaba.com Pay (Beneficiary Bank: JPMorgan Chase Bank N.A., Singapore Branch) у банку Сингапуру, валюта долар США. Сума оплати становить близько 20 тис. доларів США, що еквівалентно понад 400 тис. гривень. 

Оплата здійснюватиметься не через платіжні картки/картки-ключ, а на звичайні реквізити, зазначені у довідці Alibaba.com Pay. Наш обслуговуючий банк, АБ «УКРГАЗБАНК», підтвердив можливість проведення оплати за реквізитами, наведеними в довідці Alibaba.com Pay.

Товар буде отримано вчасно, з врахування 180 денного терміну. 

Дайте, будь-ласка, відповідь:

  1. Чи може українська компанія здійснити оплату на банківський рахунок, вказаний китайською компанією, що розташований у банку в Сінгапурі через систему Alibaba.com Pay? З’являється сумнів щодо правомірності, оскільки рахунок відкритий не безпосередньо виробником з Китаю, а системою Alibaba.com Pay для китайської компанії-виробника. Тобто Alibaba.com Pay та китайська компанія виробник це різні юридичні особи. Чи оплачувати китайському постачальнику на рахунок в Гонконгу или Сингапурі https://chinaved.com/paying-chinese-suppliers-via-hong-kong НАЗК внесло китайську групу компаній Alibaba Group Holding Limited до переліку міжнародних спонсорів війни https://jurliga.ligazakon.net/news/221678_nazk-vneslo-kitaysku-grupu-kompany-alibaba-group-holding-limited-do-perelku-mzhnarodnikh-sponsorv-vyni.
  2. Які можливі податкові наслідки та/або ризики для української компанії, якщо оплата буде здійснена?
  3. Чи може податкова, при перевірці, кваліфікувати цю оплату як здійснену на іншу юридичну особу, яка не є китайським виробником, і таким чином нарахувати пеню за незакриту валютну імпортну операцію?

Continue reading »

Вибуття з ТОВ з несформованою часткою в СК

EXPERTUS. Головбух

Питання: якщо засновник вибув зі складу ТОВ, не сформувавши своєї частки у статутному фонді, чи є це порушенням?

Та ситуація з іншого боку: засновник сформував статутний фонд відповідно до його часки та продав свої корпоративні права у межах.

Чи оподатковується в такому разі продаж корпоративних прав, якщо дохід не отримав при такій операції?

Continue reading »

Статутний капітал на покриття збитків

EXPERTUS. Головбух

Питання: Приватне Підприємство на загальній системі оподаткування, діяльність не ведеться понад 2 роки. У ПП є один Засновник Фізособа. Сформований Статутний капітал 100% (1-го Учасника) – 600 тис грн. Результат діяльності підприємства – непокриті збитки 373 тис грн.

Засновник вирішує зменшити статутний капітал, аби покрити збитки.

Але є сумніви по проведенню зменшення: стосовно визнання такого зменшення статутного капіталу інвестиційним доходом Фізособи-Засновника, або доходом Підприємства? Continue reading »