Запит від податківців

EXPERTUS. Головбух

Питання: Надійшов запит від ГУ ДПС про рівень сплати з ПДВ та прибутку при середньогалузевому показнику по відповідній галузі, також про те, що податкова провели аналіз поданої фінансової звітності за 2024 рік та здійснили оцінку показників фінансової звітності:

  1. Прибутковість та власний капітал.
  2. Майновий стан та активи.
  3. Стан розрахунків з контрагентами.

 

Пропонують надати ґрунтовні пояснення для спростування ймовірних ризиків фінансово-господарської діяльності підприємства?  Continue reading »

Поставка у тарі покупця

EXPERTUS. Головбух

Питання: Купуємо товар (тару) в постачальника 1 та передаємо її постачальнику 2 (виробнику) для пакування товару. Тара одразу їде від постачальника 1 до постачальника 2, минаючи склад покупця, потім готовий товар відвантажується постачальником 2 покупцю і йде в продаж.

Як документально оформити цю господарську операцію?

Чи потрібен договір на відповідальне зберігання тари на складі постачальника?

Continue reading »

ФОП у Польщі і ФОП в Україні

EXPERTUS. Головбух

Питання: Прошу розглянути наступну ситуацію: фізична особа виїхала за кордон разом з родиною у 2022 році. У Польщі фізична особа зареєструвалася як ФОП та працює з 2023 року. Чи може ця фізична особа відкрити в 2025 ФОП на Єдиному податку в Україні?

Continue reading »

Поворотна фінансова допомога своєму підприємству

EXPERTUS. Головбух

Питання: Товариство надало поворотну безвідсоткову фінансову допомогу (далі – ПФД) в сумі 1 000 000.00 грн. своєму засновнику – фізичній особі 1 (далі – ФО1) на підставі договору.

ФО1 із цих отриманих коштів надав ПФД, на підставі розписки, безготівковим шляхом, іншій фізичній особі (далі – ФО2) в сумі 200 000.00грн.

Станом на зараз у ФО1 триває судовий процес та картковий рахунок заблоковано виконавчою службою. ФО2 бажає повернути борг.

Підкажіть, будь-ласка:

  1. Які податкові наслідки, та чи потрібно ФО1 та ФО2 буде подавати декларацію про доходи, для всіх 3 сторін (опишіть для кожного окремо; як я розумію для Товариства просто погашається частина боргу перед ним, та ніяких додаткових наслідків, а от по фізичних особах я не розумію чи є дохід), якщо вони укладуть тристоронній (не нотаріальний) договір переведення боргу, за яким частину боргу ФО1 перед Товариством погасить ФО2 на розрахунковий рахунок ТОВАРИСТВА безготівковим шляхом?

Які ще треба скласти папери, щоб було засвідчено, що після цього перерахування у ФО2 погашені зобов’язання перед ФО1 (найбільш цікавить все про ФО1)

2. Який ще повністю легальний варіант ви можете запропонувати в даній ситуації (бажано без податкових наслідків для ФО1)??

Continue reading »

Спрощена та загальна системи оподаткування: оренда землі

EXPERTUS. Головбух

Питання: Фізична особа придбала дві земельні ділянки (не с/г призначення). 1. Ділянка 1 га 2. Ділянка 0,15 га.

Дана фізична особа також зареєстрована як ФОП (ЄП 3 група) та має вид діяльності здавання в оренду нерухомого майна. Заплановано здавати придбані земельні ділянки в оренду одній юридичній особі (на загальній системі оподаткування):

– ділянку №1, площею 1 га від фізичної особи (орендодавець – фізична особа)

– ділянку №2, площею 0,15 га від ФОПа (орендодавець ФОП).

Чи є ризики зняття ФОП зі спрощеної системи оподаткування (при запланованій діяльності із такої здачі в оренду землі) та донарахування ПДФО по орендній платі до 18% (а не 5%), та військового збору 5% (а не 1%)? Continue reading »

Податковий резидент України

EXPERTUS. Головбух

Питання: Фізична особа вже більше року проживає у Польщі, відкрив там ФОП. Майно майже все в Україні продано, але є ФОП в Україні та оформлений віддалена робота в українському ТОВ. Є директором та засновником компаній у Польщі, тож подає звіт по КІК в Україні.

Як позбутися українського резидентства, щоб не звітувати в Україні по КІК, не подавати декларацію про майновий стан?

Continue reading »

Продаж онлайн-навчання

EXPERTUS. Головбух

Питання: ФОП продає через інтернет продукт – інфобіз (онлайн навчання).

Яку систему оподаткування та групу можна обрати?

Прийом платежів з закордону. Яку платіжну систему потрібно або можна використовувати ФОП, та на якій групі ЄП потрібно бути, і як оподатковується валюта?

Чи потрібно якісь авторські права робити на курси чи ще щось?

Чи потрібно виписувати акти наданих послуг на оплати за онлайн курси?

Continue reading »

Купити електроенергію

EXPERTUS. Головбух

Питання: Енергетична компанія (ЮО), платник ПДВ, ПнП, має ліцензію електропостачальника.

Чи має право викупляти надлишки електроенергії від власних сонячних станцій від активних споживачів, які є платниками єдиного податку та фізичними особами?

Continue reading »

Адвокатські послуги: як впливає статус надавача на податкові наслідки отримувача

Онлайн видання “UTEKA”, 28 травня 2025

Адвокати, адвокатські об’єднання чи бюро мають особливий статус. Користуючись їхніми послугами, зокрема для представництва у судах, отримання правової допомоги, суб’єктам господарювання (як юрособам так і фізособам-підприємцям) треба врахувати чимало нюансів, щоб правильно відобразити у звітності адвокатські винагороди. А саме:

–        якщо послуги надає адвокат-фізособа,  чи треба утримувати ПДФО та військовий збір, нараховувати ЄСВ? Чи це сам адвокат турбується про сплату податків? З якою ознакою доходу показувати у Об’єднаному звіті нараховані доходи адвокату?

–        якщо послуги надає юрособа (адвокатське бюро чи об’єднання) – чи бува не включена у Реєстрі неприбуткових (не дивуйтеся – це можливо)? Може увімкнутися різниці за придбаннями у неприбутківців  (звісно, якщо ваше підприємство їх застосовує).Поговоримо про це.

Continue reading »

Втрачена ломбардом застава

EXPERTUS. Головбух

Питання: До ломбарду 10 вересня 2012 року було надане у заставу майно (ювелірні прикраси). Надавачу було видано кредитні грошові кошти у розмірі 5395,57 грн. Згодом, 27 вересня 2012 року зазначене майно було вилучено як речовий доказ у кримінальному провадженні, як таке, що набуте Надавачем злочинним шляхом внаслідок крадіжки.

За заявою Ломбард не було залучено в якості потерпілої сторони у кримінальному провадженні. У відкритті кримінального провадження за додатковою заявою Ломбарду відмовлено.

Подальша доля вилученого майна не відома, ймовірно, що майно повернуто власнику (потерпілій стороні). Заходи щодо стягнення заборгованості з Надавача у цивільному процесі не здійснювалися.

Яким чином наразі можна списати таку довготривалу дебіторську заборгованість?

Чи потрібно нараховувати проценти у період з 10.09.2012 по 27.09.2012?

Які податки при цьому сплачуються та на який рахунок відносити такі витрати?

Резерв сумнівних боргів не створювався.

Continue reading »