Місіонерська діяльність

EXPERTUS. Головбух

Питання: Як правильно проводити свою діяльність Місіонеру? ЯК ФОП чи як НПД? Податківці ніби не реєструють місіонерів, їм податківці радять реєструватися ФОПами.

Якщо так, то чи може громадська організація проводити свою діяльність через ФОПів – місіонерів?

У статуті організації прописано: «…сприяти підвищенню рівня моралі і духовності в суспільстві і об’єднати зусилля християн»?

Continue reading »

Поворотна фінансова допомога працівнику

EXPERTUS. Головбух

Питання: підприємство надало співробітнику безвідсоткову фінансову поворотну допомогу у вересні 2021 року – був укладений договір та прописане щомісячне погашення шляхом утримання частини заробітної плати для погашення боргу, та можливістю додаткового повернення займу шляхом внесення готівки в касу підприємства або перерахування коштів на поточний рахунок підприємства. З початком війни співробітниця виїхала з дитиною в евакуацію, а в літку цього року звільнилась з підприємства за власним бажанням. Борг залишився не погашеним в розмірі 76 тис. грн.

Питання: які мої дії як бухгалтера для подальшого обліку цієї неповернутої фінансової допомоги. Та які дії керівництва підприємства для можливого повернення цієї заборгованості?

Continue reading »

Земля як вклад до статутного капіталу…

EXPERTUS. Головбух

Питання: підприємство має організаційно-правову форму «приватного підприємства». Єдиний власник має земельну ділянку сільськогосподарського призначення.

Чи може цей власник приватного підприємства внести свою земельну ділянку до статутного капіталу приватного підприємства в якості вкладу?

Які при цьому потрібно зробити бухгалтерські проводки?

Та чи потрібно при цьому внеску до статутного капіталу підприємства здійснювати якісь платежі до бюджету?

Підприємство не планує займатись сільським господарством.  Чи можливо поміняти призначення землі на інше та що для цього потрібно?

Continue reading »

Тристоронній договір і первинні документи

EXPERTUS. Головбух

Питання: Ми (ТОВ, загальна система) укладаємо тристоронній договір на поставку обладнання. Покупець – благодійний фонд (Україна), Платник – Благодійний фонд (США). Ми – Постачальник.

Платник повинен перерахувати нам кошти у валюті, а ми відвантажуємо Покупцю в гривні.

До договору є додаток, де розписана номенклатура з цінами в гривні, і нижче загальна сума в доларах по курсу НБУ на дату підписання договору.

Замовник (Покупець – український БФ) просить інвойс. Як це має виглядати? Ми ж їм будемо відвантажувати в гривні.

Хто із сторін в цьому інвойсі має бути вказаний? І яка там має бути валюта? Чи дві?

Continue reading »

Індексація договірної ціни

EXPERTUS. Головбух

Питання: Чи є можливість у підприємства захиститися від нав’язування йому його контрагентом індексації договірної ціни (підвищення ціни наданих послуг) за новим договором відповідно до росту інфляції? Та як від цього відбитися? 

Continue reading »

Про важливість дати підписання електронного документа

EXPERTUS. Головбух

Питання: Підприємство з контрагентами здійснює обмін первинними документами електронними каналами за використанням ЕЦП. Доволі поширеною є ситуацію, коли від продавців та постачальників послуг підприємство отримує акти наданих послуг «наперед». Наприклад, 20 вересня 2023 року Підприємство отримало акт за послуги з реклами за вересень 2023 р., датований постачальником послуг 30 вересня 2023 р. і підписаний ЕЦП 20 вересня 2023 р. Або поширена інша ситуація, коли підприємство запитує у контрагента дублікати документів за попередні періоди, наприклад, 2022 рік, а контрагент надсилає замість паперових документів електронні за такі попередні періоди, наприклад, 2022 рік з накладеним ЕЦП поточною датою.

ПКУ містить чітке посилання, що датою підписання електронного документа є дата, яка зазначена в документі, і не має значення час, коли був накладений електронний підпис. У той же час Закон України про БО та ФЗ не містить на разі посилань на те, коли має складатися первинний документ, але підставою для відображення даних в обліку є належним чином складений первинний документ.

У той же час наше підприємство вбачає у такому підході контрагентів до складання і підписання первинний документів формальний ризик визнання їх недійсними. Адже, якщо документ стосувався попередніх періодів, але підписаний ЕЦП поточною датою, це означає, що підприємство не мало на той момент у розпорядженні такого документа і не мало право відображати господарську операцію. Так само, коли документ виписується «наперед», є формальний ризик визнання документа недійсним через те, що послуги, яких стосується такий складений наперед документ станом на дату його підписання не надані в повному обсягу.

Чи є якісь позиції Мінфіну та ДПС стосовно подібних речей у порядку складання та підписання ЕЦП первинних документів, як у наведеній вище ситуації?

   Continue reading »

Авторські права ФОПа – спрощенця

EXPERTUS. Головбух

Питання: Є автор твору. Є замовник-видавництво з Узбекистану. Вони хочуть укласти договір з такими умовами: «Правовласник надає Видавництву на 5 (п’ять) років права: перекладати Твір на узбецьку мову; відтворювати, видавати переклад Твору («Переклад») у формі книги у м’якій та у твердій обкладинці необмеженим накладом («Книга»); розповсюджувати Книгу на території Республіки Узбекистан («Територія»), на умовах цього Договору».

«Видавництво виплатить правовласнику безповоротний аванс (в доларах США), що включає комісію Агента. Також Видавництво виплатить Правовласнику 7% (сім відсотків) вартості всіх надрукованих примірників. Перший тираж складатиме мінімум 2000 примірників».

Як краще підписати договір: від фізичної особи чи від ФОПа (автор є ФОПом платником єдиного податку 3-ї групи)?

Ще є можливість підписати договір через агента, що теж зареєстрований як ФОП на 3-й групі єдиного податку. Цікаво дізнатись вашу професійну думку з цього питання?

   Continue reading »

Як виплатити дивіденди нерухомим майном…

EXPERTUS. Головбух

  1. Питання: чи можливо придбати юридичній особі житлову нерухомість за кордоном (наприклад, Польща)?Які податкові наслідки для юридичної особи в цьому випадку?

    І чи можна потім цю нерухомість передати засновнику в рахунок дивідендів?

    І тут які податкові наслідки?

   Continue reading »

Операції з корпоративними правами і спрощена система оподаткування

EXPERTUS. Головбух

Питання: У 2018 році було засновано ТОВ «ГІ» фізичними особами: українець – 15% та німець – 85%, зі статутним капіталом 14 млн.грн. (внесли на рахунок).

ТОВ «ГІ» перебуває на спрощеній системі оподаткування, 3-тя група – 5%.

За весь період, господарська діяльність ТОВ, крім придбання корпоративних прав, не здійснювалася.

ТОВ «ГІ» придбало в 2019 році за 14 млн. грн. 100% корпоративних прав ТОВ «ГЩЗ».

З 24.02.2022 по 01.09.2023 ТОВ «ГЩЗ» має кредиторську заборгованість 30 млн. грн. і частина кредиторів подала до суду.

З метою погашення заборгованостей ТОВ «ГІ» має намір продати 50% корпоративних прав ТОВ «ГЩЗ» за 60 млн. грн. і погасити борги ТОВ «ГЩЗ» шляхом збільшення статутного капіталу на 30 млн. грн.

У подальшому засновники ТОВ «ГІ» хочуть повернути (вивести 14 млн.) свої внески в статутний капітал ТОВ «ГІ», а на залишок коштів 16 млн. придбати корпоративні права ТОВ «Х».

Питання:

  1. Наскільки я розумію, при продажу корпоративних прав юридичною особою, яка перебуває на загальній системі оподаткування, податок на прибуток виникає на різницю вартості купівлі/продажу корпоративних прав і якщо різницю витратити на послуги або інвестувати (купити частку корпоративних прав ТОВ «Х» чи збільшити статутний капітал ТОВ «ГЩЗ») то податків до сплати не виникає?
  2. Враховуючи, що ТОВ «ГІ» перебуває на спрощеній системі оподаткування (3-тя група – 5% до 8 млн. річна виручка) і отримає 60 млн. за продаж 50% корпоративних прав, чи автоматично податкова переведе на загальну систему або нарахує до сплати 5% від 8 млн. і переведе на загальну систему?
  3. В яких випадках і в якому обсязі засновники мають право повернути (вивести 14 млн.) свої внески в статутний капітал і які податкові зобов’язання виникнуть у фізичних осіб та ТОВ «ГІ»?
  4. Які виникають податкові наслідки для учасників – фізичних осіб при продажу своєї частки ТОВ за мінімальною/символічною ціною?

   Continue reading »

Як правильно рахувати позовну давність

EXPERTUS. Головбух

Питання: Від підприємства отримувалися товари по договору поставки. У бухгалтерському обліку поставки відображені за документами розрахунків (рахунок, прибуткова накладна).

Остання операція з оплати по даному договору проведена 21.02.2022.

Але у жовтні 2023 року спливає три роки з дати поставки товару від цієї організації, який досі не оплачений.

З якої дати відраховувати позовну давність: з дати поставки чи дати останньої оплати?

  Continue reading »