EXPERTUS. Головбух.
Питання: Нам потрібно зазначити в договорі, що орендна плата змінна на суму комунальних платежів.
Як самескорегувати договір оренди між ФОПАМИ на Єдиному податку щоб комунальні входили в орендну плату?
Відповідь: Як вже неодноразово зазначалося, точка зору ДПС України щодо порядку оподаткування компенсації орендодавцеві-спрощенцю суми комунальних послуг така: «дохід у вигляді відшкодування суми комунально-житлових послуг, отриманий фізичною особою – платником податку від юридичної особи, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. і військовим збором за ставкою 1,5 відс. на загальних підставах.
При цьому юридична особа зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом» (ІПК від 17.05.2024 № 2768/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).
Отже при укладенні договору оренди з ФОПом-орендодавцем слід уникати ситуації, за якої комунальні платежі сплачуватимуться такому орендодавцеві окремо як компенсація, а не як частина орендної плати.
Найпростіший варіант – це включити в орендну плату вартість комунальних послуг, сплачених орендодавцем постачальникам цих послуг. Для того, щоб «вирівняти» цифри можна договір оренди укласти строком на 1 місяць. Наприклад, орендна плата – 1000 грн, комунальні послуги орієнтовно – 400 грн. Укладаємо договір оренди з орендною платою – 1400 грн строком на 1 місяць.
Якщо по факту оплати комунальних послуг орендодавцем постачальникам їх сума складатиме 450 грн, то «недоплачені» 50 грн враховуємо в сумі орендної плати на наступний місяць і встановлюємо орендну плату в розмірі 1450 грн у новому договорі оренди. Якщо ж по факту сплати комунальних послуг матимемо їх вартість 350 грн, то орендна плата за новим договором складе 1350 грн. І так далі.
Цей алгоритм за таким же принципом можна застосувати і в строк 3 або 6 місяців, або ж навіть рік і більше. Залежить від договороздатності орендодавця і орендаря.
І ще нюанс, на який варто звернути увагу. ФОП – орендодавець має сплачувати комунальні послуги постачальникам зі свого підприємницького рахунку (2600), а не з рахунку фізичної особи (2620). Це про всяк випадок.
О. Єфімов,
Старший партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов, Брожко та Партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри приватного права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана