Журнал «Заробітна плата» (випуск №09, 2022)
Війна вимагає прийняття швидких рішень і «швидких» законів. Тому іноді шкутильгає юридична техніка при підготовці цих законів. Закони ніби є логічними, але через вади юридичної техніки вони іноді провокують спори серед фахівців, а це, як зрозуміло, може й в суд привести.
Навряд чи помилюся, якщо скажу, що роботодавці не в захваті від трудових судових спорів зі своїми працівниками. А вони, ці спори, є досить реальними, коли закон читається не однозначно.
Наприклад, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX ст.36 Кодексу законів про працю України доповнена такою підставою припинення трудового договору, як відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль (83 ч.1 ст.36 КЗпП). Така собі альтернатива звільненню за прогули.
І ніби усе логічно: чотири місяці працівник відсутній – можна звільняти. Але річ в тім, що війна у нас продовжується вже шостий місяць, Закон № 2352 набув чинності 19 липня, і частина чотиримісячного строку наразі потрапляє у період часу, який минув до 19 липня. Тож виникає питання про те, чи можна той час врахувати? І якщо врахувати, та працівник вирішить, що це неправильно, і суд з цим працівником погодиться, то от ВАМ і трудовий спір, рішення в якому може бути на користь працівника. А роботодавець хотів цього уникнути.
Звісно було би набагато простіше, якби в Прикінцевих і перехідних положеннях Закону № 2352 було зазначено, що цей чотиримісячний строк починає свій перебіг не раніше набрання цим Законом чинності, тобто після 19 липня. От тоді й цю статтю не потрібно було би писати.
Тож давайте поміркуємо над запитанням про те, відколи відраховувати 4 місяці: з 19.07, набрання чинності Законом № 2352, чи з дати відсутності працівника, наприклад, з 24.02? Адже у другому випадку 4 місяці минули до набрання чинності Законом № 2352. А якщо працівник відсутній, скажімо з 20.03. і чотири місяці минули вже після набрання чинності Законом № 2352?
Повна версія тут: https://profpressa.com/articles/pratsivnik-vidsutnii-chotiri-misiatsi-vidkoli-rakhuvati-chas-vidsutnosti-ta-koli-zvilniati
Або законтактуйте зі мною