Збільшення податкового навантаження: зміни за Законом № 4015

Головний бухгалтер медичного закладу. № 12 / 2024, грудень

У суботу 30 листопада 2024 року з другої спроби (перша вчинена 28 листопада) опубліковано Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 р. № 4015-IX (далі — Закон № 4015). Згідно з п. 1 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Отже, чинним він є з неділі 1 грудня. Проте не щодо усіх змін.

Зважаючи на полеміку та коментарі у ЗМІ та соцмережах, слід зазначити, що зміни ставок військового збору є чи не найбільш актуальним аспектом Закону № 4015, на ньому й зупинимося спочатку.

Враховуючи, що Закон № 4015 збільшує податкове навантаження зі сплати військового збору, одразу слід зауважити, що відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень доходи платників військового збору – осіб, визначених п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), тобто доходи фізичних осіб, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом № 4015, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності Законом № 4015, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ.

Так лави платників ВЗ поповнилися за рахунок фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп, а також платників єдиного податку третьої групи.

Військовий збір для ФОПів-спрощенців встановлюється з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан. Тобто заднім числом і принцип стабільності податкового законодавства, який передбачає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, а податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (п.4.1.9. ПКУ), встановлений законодавцем, «успішно» цим же законодавцем здоланий, тобто проігнорований.

Починаючи з 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, обов’язок сплати військового збору для фізичних осіб не зникне, а ставка військового збору становитиме 1,5%, тобто повернеться до свого «первісного» та «тимчасового» розміру. Крім ФОПів-спрощенців. Поки що вони можуть розраховувати на припинення такого обов’язку після війни.

Проте є й непогані, але ще не гарантовані новини. Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики були підтримані та направлені до Верховної Ради зміни до Закону № 4015. Йдеться про законопроєкт № 9319. Поки Президент міркував підписувати Закон № 4015 чи не підписувати, у Верховній Раді вже на розгляді з’явилися зміни до Закону № 4015, ще не підписаного Президентом. Відповідно до «можливих» змін для ФОПів обов’язок сплати військового збору може бути перенесений на 1 січня 2025 року. Нардепка Ніна Южаніна з цього приводу у своєму телеграм-каналі висловилася так: «Хоча внесення поправок до ще не існуючого закону – це теж нонсенс».

Об’єктом оподаткування військовим збором для фізичних осіб-резидентів (не ФОПів) є:

  • загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
  • доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
  • іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Об’єктом оподаткування у нерезидентів є:

  • загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;
  • доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Особливо слід звернути увагу «податковим» резидентам, які опинилися за межами України і «знайшли» себе там та вже отримують там доходи, з яких там сплачують податки. Так, відповідно до п.14.1.213 ПКУ, який в загальному визначає статус «податкового» резидента України, якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України. А відповідно до ст.5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Та й ст.67 Конституції України забувати не варто, адже відповідно до неї кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. А ще усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Та найцікавіше в тому, що жодна міждержавна угода про усунення (уникнення) подвійного оподаткування не передбачає зарахування податків, сплачених фізичною особою у скарбницю іншої держави, у сплату військового збору в Україні. Іншими словами, громадянам України, які проживають вимушено і тимчасово за межами України, отримують доходи в іноземних державах, доведеться сплачувати додатково 5% військового збору з тих доходів ще й до бюджету України. Ну або ж, порушуючи податкове законодавство, ухилятися від його сплати.

Повний текст тут: https://e.med-buh.com.ua/holovnyy-bukhhalter-medychnoho-zakladu-2024-12/zbilshennya-podatkovoho-navantazhennya-zminy-za?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3HUSdUMfkn1ReTzLdcSb2kSgwW3zGf-xt2xT6wHIhYTc1DYHPcyqZNRqE_aem_eoFzkHF9W-B3Jak-om_w1g