Кошти на рахунку ФОП: власні кошти не повинні оподатковуватися

Ж-л “Вісник. офіційно про податки”, № 45, 1 грудня 2018 року, стор. 19.

Коментар

до ІПК ДФСУ від 05.11.2018 № 4696/ІПК/20-40-13-02-11

«Внесення власних коштів на рахунок ФОП-«єдинника»: чи є доходом»

 

Не дивно, що ГУ ДФС у Харківський області мислить у фіскальний спосіб і вважає, що будь-які кошти, що надійшли на поточний рахунок ФОП-«єдинника», є доходом, тобто об’єктом оподаткування єдиним податком. Дивно було би, якби в ГУ ДФС мислили у протилежний, нефіскальний, спосіб.

І певна логіка у такому, фіскальному, способі мислення є. Якщо ФОП отримав кошти, то чому вони не є доходом? І швидше за все такому ФОПу слід бути готовим до того, аби довести, що внесені ним на власний поточний рахунок грошові кошти доходом не є.

З точки зору процесуального законодавства перевагу має нібито ФОП. Так, згідно зі ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, хоча кожна сторона й повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, однак в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На практиці це мало би виглядати так: контролюючий орган складає акт перевірки ФОПа, в якому вказує на те, що на рахунку такого ФОПа з’явилися кошти невідомого походження, а отже вони є доходом. При цьому пояснення походження таких коштів платник податків при перевірці не надав. І такий акт став підставою появи ППР з донарахованим ЄП та санкціями. І якщо ФОП оскаржить таке рішення в судовому порядку, та в позовній заяві пошлеться на ч.2 ст.77 КАСУ (наведену вище), зазначивши, що на контролюючий орган покладено обов’язок довести, що вказана сума є саме доходом ФОПа, то нібито суд мав би стати на бік такого ФОПа.

Як на мене, то суд у такому випадку швидше погодиться з тим, що відповідач, тобто контролюючий орган, вже довів, що вказана грошова сума є доходом, надавши ФОПу можливість пояснити походження цих коштів та не отримавши такого пояснення, аніж з протилежним. Тож, ФОПу не варто покладатися лише на ч.2 ст.77 КАСУ, а варто мати власні пояснення «неприбуткового» походження коштів, внесених ним на власний поточний рахунок.

Проте з чим би я не погодився точно, так це з тим, що єдиним поясненням «неприбутковості», яке може бути прийнято у такому випадку, є відображення вказаних коштів у Книзі доходів ФОПа, отриманих раніше. Зрозуміло, що отримана готівкою оплата товарів, робіт, послуг ФОПа та відображена в Книзі доходів, однозначно не повинна повторно оподатковуватися ЄП. З цим і ГУ ДФС погоджується.

Однак не повинні оподатковуватися й інші кошти, внесені ФОПом на власний поточний рахунок. Такими коштами можуть бути:

  1. Дохід від продажу власного нерухомого майна, який в залежності від умов продажу хоча й по-різному, але оподатковується окремо.
  2. Дохід у формі заробітної плати чи авторських винагород чи будь-який інший дохід, отриманий від податкового агента, тобто вже оподаткований ще до його отримання.
  3. Аналогічно не можуть бути об’єктом оподаткування ЄП проценти, отримані по депозитному вкладу, бо ПДФО з них уже сплатив банк при їх нарахуванні.
  4. Або ж навіть позика, отримана від іншої особи (юридичної чи фізичної) із зобов’язанням її повернути до закінчення річного періоду. До речі, щодо таких коштів навіть спеціальне застереження ПКУ містить (пп.3 п.292.11. ст.292).
  5. Та інше.

 

Таким чином, ФОП, якому конче потрібні безготівкові кошти на власному поточному рахунку, має заздалегідь підготуватися до того, що йому потрібно мати пояснення «неприбуткового» характеру коштів, внесених ним на власний поточний рахунок. Або ж бути готовим сплатити ЄП.