Купівля авто: податки

EXPERTUS. Головбух

Питання: Ми – Благодійний фонд (далі БФ) плануємо придбати автомобіль у фізичної особи. Угоду плануємо здійснити без залучення нотаріуса.

Ми не знаємо, скільки часу володіла фізична особа цим авто до нас, та не знаємо, який за рахунком за рік це продаж авто: перший, другий, третій чи наступний.

Питання: які документи потрібно завчасно запросити у фізичної особи? Чи має благодійний фонд утримати ПДФО та військовий збір з виплати за авто фізичній особі?

Якщо БФ має утримати ПДФО та ВЗ, то яка база оподаткування та ставка?

Відповідь: Згідно зі ст.173 Податкового кодексу України дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 ПК України, тобто 5%.

Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної, ринкової вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Розрахувати та отримати таку вартість можна на сайті Міністерства економіки України за посиланням: https://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA

 

Як виняток із наведених положень дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 ПК України, тобто 5%.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПК України, тобто 18%.

Згідно з п.173.3. ПК України у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пунктів 173.1 або 173.2 цієї статті з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

 

Отже, відповіді на запитання мають бути такими:

  1. Щодо визначення ставки оподаткування з точку ПК України достатньо інформації, зазначеної фізичною особою – продавцем в договорі купівлі-продажу автомобіля. Виконувати обовязки податкового агента, тобто утримувати і сплачувати ПДФО та ВЗ до бюджету Благодійний фонд має, спираючись на інформацію, вказану в договорі продавцем.
  2. Благодійний фонд має утримувати та сплачувати ПДФО і ВЗ в залежності від того, який це продаж авто за поточний календарний рік, з інформації, вказаної продавцем в договорі купівлі-продажу. Проте, на відміну від нерухомого майна, щодо автомобіля не має значення строк, протягом якого продавець ним володів, як власник.
  3. База оподаткування визначається за середньоринковою вартістю, обрахованою на сайті Мінекономіки, вказаному вище, або суб’єктом оціночної діяльності. Ставка ПДФО залежить від кількості проданих продавцем автомобілів протягом календарного року. Це може бути, 0, 5 або 18%.

 

  О.Єфімов,

Старший партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов, Брожко та партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри приватного права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді