Обов’язковий продаж дивідендів у євро

EXPERTUS. Головбух

Питання: Корпоративний інвестиційний фонд (КІФ) отримав кошти від нерезидента в євро. Отримані кошти в євро – це дохід, у вигляді дивідендів, нарахований нерезидентом на користь КІФ (КІФ має частку в нерезиденті 75%).

Чи не зобов’язаний КІФ реалізовувати євро, чи може валюта залишатися на рахунку КІФ необмежену кількість часу??

Відповідь: Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті. Це Положення містило на той час розділ ІІІ, відповідно до якого обов’язковому продажу на валютному ринку України підлягали надходження в іноземній валюті:

1) із-за кордону на користь юридичних осіб-резидентів, які не є банками, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), а також на рахунки, відкриті в банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи;

2) на території України з поточних рахунків юридичних осіб-нерезидентів (крім інвестиційних рахунків) на користь юридичних осіб-резидентів, які не є банками, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), а також на рахунки, відкриті в банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи.

 

Проте відповідно до Постанови Правління НБУ «Про внесення зміни до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» від 18.06.2019  № 78 Розділ ІІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті було виключено. І ця Постанова набрала чинності з 20 червня 2019 року. Це скасування діє і во цей час.

 

Таким чином, надходження на рахунок КІФ дивідендів в євро не підлягають обов’язковому продажу ані в повністю, ані в частині. І ці євро можна використати в інших операціях, або ж продати в обмін на гривні в будь-який час за рішенням КІФ.

 

  О. Єфімов,

Старший партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри приватного права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана