Податковий запит про динаміку зростання прибутку й доходу: як відповісти

Онлайн видання “UTEKA”, 09 травня 2024

Запити від податківців надходять платникам податків з різних причин. Останнім часом просять пояснити наявність збитків, розбіжності показників тощо. Один із останніх цікавих запитів, за допомогою в наданні відповіді на який звернувся користувач Uteka, – як пояснити, чому не зберігається динаміка зростання прибутку, коли дохід росте.

Чи можна ігнорувати такі запити? Чому це небезпечно?

Якщо треба відповідати, то як та в які строки?

Податкові запити – паралелі

Пам’ятаєте Орвелла з його романом «1984», в якому йдеться про тотальний контроль? Здається, динаміка розвитку фіскального контролю у світі спрямована саме в цей бік. Фіскальний контроль усе більше набуває ознак тотального, і цілком очікувано слід визнати, що вже незабаром наша держава знатиме про всі наші витрати й доходи. Аби лиш, отримавши таку інформацію, податківці не зловживали нею. Може тоді було би й не так вже лячно. Але ж ми розуміємо, що лячно нам буде доти, доки податківці, мислячи у фіскальний спосіб, вважатимуть усіх платників податків податковими «ухилянтами», а себе – борцями за чесний бізнес. Такий, як вони його собі уявляють чесним.

Якось у східній Австрії один місцевий винороб розповів таку історію. Купив він нову бочку для виробництва вина, сплатив за неї з банківського рахунку та й прилаштував її до виробництва. А подавши в січні наступного року прибуткову декларацію, отримав від податківців запит із проханням пояснити, як у нього так вийшло, що бочок для виробництва вина стало більше, а вина виготовлено не більше. Чому прибуток не зріс?

Слід віддати належне податківцям: їх задовольнило пояснення, що нову бочку було придбано на заміну старої, яка зіпсувалася. А от цікаво, чи наші вітчизняні податківці таке пояснення сприйняли б? До речі, особливо мені сподобалося його Blaufränkisch з тієї нової бочки.

 

І от сьогодні – про запити податківців на кшталт: «Чому динаміка зростання доходу платника податків є, а динаміки зростання податку на прибуток немає?».

Повна версія статті тут: https://uteka.ua/ua/publication/commerce-12-nalogi-i-otchetnost-10-nalogovyj-zapros-o-dinamike-rosta-pribyli-i-doxoda-kak-otvetit