EXPERTUS. Головбух
Питання: Приватне підприємство в 2023-2024 роках виплачувало дивіденди на основі рішень власників. Чи можуть власники прийняти рішення про скасування рішень про виплату дивідендів?
Відповідно до ст. 26 Закону від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275) виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток.
Виплата дивідендів здійснюється у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття рішення про їх виплату, якщо інший строк не встановлений статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників.
Отже, ключовим підґрунтям спрямування чистого прибутку на виплату дивідендів є рішення про їх виплату. Таке рішення приймають учасники товариства на загальних зборах, або ж воно приймається одноособовим учасником у формі його рішення.
Саме до компетенції загальних зборів належать питання розподілу чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів (пп. 12 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275).
Прямої заборони змінити чи скасувати рішення про виплату дивідендів Закон № 2275 не містить. Тобто, якщо спочатку вирішили спрямувати на дивіденди 30% чистого прибутку 2020 року, а решту на розвиток, а через два роки передумали, і все ж вирішили не на розвиток, а на виплату дивідендів – то змінити рішення можна, за умови, що чистий прибуток за 2020 рік дійсно ще «залишився» (не спрямовано на розвиток, зокрема через резервний капітал). Або ж можна взагалі «передумати» і скасувати раніше прийняте рішення про виплату дивідендів.
У такому разі слід правильно і акуратно скласти протокол загальних зборів учасників товариства або ж рішення одноособового учасника. Також в залежності від того, чи були вже здійснені часткові виплати, чи були вже нараховані і сплачені ПДФО і ВЗ на суми дивідендів, слід вчинити внесення в облік відповідних змін/коригувань.
О. Єфімов,
Старший партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов, Брожко та Партнери», доктор філософії права, доцент, адвокат, аудитор, доцент кафедри приватного права, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана